1FRH Announcements Empty FRH Announcements 21.11.20 22:55

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Daniel Carter is back, baby... so is FRH!

Era si timpul, right? Astazi am intrat pe Hax dupa aproape o viata si ce am gasit? Nimic! Nu numai ca nu mai exista FRH, dar nu mai exista nici macar o comunitate.

But I'm here... si, fara falsa modestie, daca este cineva capabil sa readuca la viata FRH-ul... eu sunt acela. Nu va promit ca avem sloturi de HCL, nu va promit ca nu vor existe RQ-uri, ci ca va promit ca incerc sa readuc macar serile de caterinca inapoi.

Probabil ca v-am obisnuit ca atunci cand postez aici, sa am un plan bine stabilit, poate si un calendar competitional... de data asta nu am nici cea mai vaga idee de ce urmeaza sa fac si cum urmeaza sa fac. Deocamdata, multumita lui Flaviu, avem un server de Team Speak: 185.104.183.90:9908 si un Daniel Carter care s-a uitat vreo 2 ore pe pereti incercand sa vina ca noi idei, ca in trecut.

Regulamentul probabil ca va ramane acelasi din anii trecuti, insa cu mici modificari, ca deh, vremurile s-au schimbat... Hax-ul s-a schimbat.

Zilele astea ma voi ocupa ca forumul sa fie in parametrii optimi, sa aflu ce e nou pe Hax ca sa modific regulamentul, voi cauta staff si apoi voi reveni cu un nou anunt care sa contina calendarul competitional si ce idei crete voi pune in aplicare in acest nou sezon.

PS: Daca v-a atras atentia "Double or Nothing", well, asta e pentru ca sa fim seriosi... nimeni nu mai stiu la ce sezon am ajuns, asa ca vom folosi nume.

Enjoy!

2FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 22.11.20 11:38

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
I’ve got some new rules in mind, chiar dacă cu unele dintre ele nu sunteți de acord, just hear me out.

Cartonașe galbene și roșii. Well, avem mulți jucători noi, so... decât să taxăm toată echipa cu un defloss, mai bine sancționăm un singur jucător, a.î. pe viitor să invețe din propriile greșeli. Cartonaș galben pentru spam în chat, ușoare injurii și 1-2 încălcări de 3Def. Cartonaș roșu atunci când un jucător se axează mai mult pe înjurat decât pe meci sau când sunt mai mult de 3 încălcări de 3Def și echipa pierde.

2 perioade de team applications. Ar urma ca după prima perioadă și Pre-Season să fie acceptat un număr de echipe, în timp ce echipele respinse să primească un feedback și șansa de a se redresa și de a fi acceptate după a doua perioadă de team applications.

4 meciuri pe săptămână desfășurate pe perioada a 3 seri. Câte un meci marțea și vinerea, iar sâmbăta 2. Știm deja că în FRH echipele nu țin foarte mult, dau RQ destul de rapid... La 4 meciuri pe săptămână cresc șansele să ducem sezonul la final fără prea multe RQ-uri.

Aștept feedback-ul vostru pe TS și poate îmi spuneți și mie care e treaba cu noul hax. Comenzile, extrapolation, unde putem încărca REC-urile, etc.

3FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 22.11.20 13:13

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Habemus Calendar - https://frhaxball.all-up.com/t572-frh-calendar

So, in urma feedback-ului am realizat ca ar fi muit prea greu cu 3 seri de FRH pe saptamana, avand in vedere ca unii dintre voi jucati si in FM sau alte ligi, asa ca vor ramane 2 seri, ca si inainte, doar ca se vor juca cate 2 meciuri.

Regulamentul este si el in curs de a fi modificat.

4FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 29.11.20 14:20

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
<14:50:30> "Kevin": ba vere
<14:50:36> "Kevin": daca tu faci tot ce vrea pula ta pe ts ul asta
<14:50:39> "Kevin": chiar crezi ca tine ?
<14:50:43> "Kevin": dupa ce ca suntem 5 playeri pe el
<14:50:44> "Kevin": 24/24
<14:50:46> "Kevin": mai faci si figuri ?
<14:50:58> "Kevin": tu chiar vrei sa i alungi pe toti ?
<14:51:04> "Kevin": sau imi fac eu un ts si ma pis pe asta
<14:51:07> "Kevin": ce plm tot scoti
<14:51:09> "Kevin": tagu

<14:56:16> "Daniel Carter": auzi ma
<14:56:23> "Daniel Carter": nu vrei sa ne vedem mai incolo?
<14:56:27> "Daniel Carter": sa discutam face to face?
<14:57:17> "Kevin": ce sa discut ma cu tine
<14:57:20> "Kevin": cand tu n ai ce face
<14:57:20> "Kevin": decat
<14:57:22> "Kevin": sa stai pe ts
<14:57:23> "Kevin": si sa vezi
<14:57:25> "Kevin": ce taguri au astia
<14:57:29> "Kevin": si daca sa le scoti sau nu
<14:57:31> "Kevin": inloc sa te ocupi
<14:57:32> "Kevin": de ce trebuie
<14:57:40> "Kevin": vrei sa faci liga tu
<14:58:09> "Daniel Carter": hai ma sa imi spui chestiile astea
<14:58:10> "Daniel Carter": hai afara
<14:58:22> "Kevin": cred ca ti s a urat cu binele
<14:58:22> "Kevin": tie
<14:58:33> "Daniel Carter": zi-mi la cat?
<14:58:42> "Kevin": iti sugerez ceva
<14:58:45> "Kevin": iesi dupa ts
<14:58:47> "Kevin": si uita de hax
<14:58:53> "Kevin": ca oricum n ai treaba nici cu haxu
<14:58:55> "Kevin": nici cu ce tre sa faci
<14:58:59> "Kevin": si ai numai idei
<14:59:01> "Kevin": de bolnav
<14:59:24> "Daniel Carter": ai uitat cand imi sugeai pula?
<14:59:33> "Daniel Carter": ca vai cat de bine ma ocup eu de toate
<14:59:35> "Daniel Carter": ca vai pula mea
<14:59:41> "Kevin": te ai ocupat bine
<14:59:43> "Daniel Carter": acum ti-a mai crescut un coi?
<14:59:43> "Kevin": s a vazut
<14:59:46> "Kevin": cum se vede si acum
<14:59:49> "Kevin": te ocupi
<14:59:50> "Kevin": excelent
<14:59:54> "Kevin": 1 saptamana ii dau
<14:59:55> "Daniel Carter": pai hai bosss
<14:59:59> "Daniel Carter": sa ne vedem
<15:00:06> "Kevin": tu chiar crezi
<15:00:07> "Daniel Carter": sa rezolvam
<15:00:09> "Kevin": ca tre sa ma vad
<15:00:10> "Kevin": cu toti
<15:00:11> "Kevin": panglicarii
<15:00:16> "Kevin": daca ar fi fost asa
<15:00:18> "Kevin": sa ma vad cu fiecare
<15:00:19> "Kevin": de pe hax

Situatia sta in felul urmator: Am creat un tag pentru oamenii vechi... adica vechi, vechi. Nu stiu de ce, aseara am crezut ca si Spex/Kevin face parte din garda veche si le-am spus baietilor sa-i dea si lui, dar am verificat si e jucator FRH din 2016, asa ca i-am luat azi tag-ul, moment in care el a izbucnit.

Eu de cand am venit ca staff in FRH am facut numai ce am vrut eu. Si a fost bine. Pe tura mea s-a facut suta de oameni pe TS si tot pe tura mea s-a facut un sezon cu 2 ligi si a mers totul bine pana la capat. Si am organizat cele mai multe sezoane. Fara falsa modestie, daca nu eram eu, FRH-ul era mort de prin 2016. Eu m-am lasat prin 2018 si am revenit acum vreo saptamana. Cate sezoane de FRH s-au facut in timpul asta? 1 singur.

Eu nu sunt aici sa dadacesc pe nimeni, nici pe Kevin, nici pe Flaviu, nici pe Perseu... sunt aici sa organizez singura competitie romaneasca de hax. Daca nu va convin deciziile luate de mine, sunteti liberi sa va faceti liga. Nu o sa accept sa iau deciziile pe care le vrea unul sau altul pe munca mea.

PS: Kevin, ai grija de tine. Pjanic

Asta e primul si singurul avertisment. Va vedeti de treaba sau va asumati organizarea FRH.

5FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 04.12.20 14:02

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
So... Team Applications are officially closed.

In mod normal as fi lasat topicul deschis pana diseara la 00:00, insa nu exista nicio echipa deja formata si neinscrisa sau vreo echipa in curs de formare... In plus, fata de alte sezoane, dupa PreSeason Tournament mai avem o perioada de Team Applications.

Urmariti categoria https://frhaxball.all-up.com/f9-frh-preseason-tournament pentru a afla mai multe detalii despre desfasurarea turneului pre-sezon. Informatiile complete vor aparea in cursul zilei de azi.

6FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 04.12.20 15:45

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
More Useful Infos

Un jucator care participa in Preseason pentru o echipa care va fi acceptata in Liga 1, nu va avea drept de joc pentru o alta pana la pauza competitionala dintre tur si retur.

Jucatorii care vor participa in Preseason pentru o echipa care nu va fi acceptata in Liga 1 sau care se va dizolva, va avea statutul de jucator eligibil si se poate alatura oricarei formatii acceptate in competitie.

Capitanul unei echipe participante in Preseason care se va dizolva inaintea startului sezonului, nu va avea drept de joc intreg sezonul. Exceptie fac capitanii echipelor respinse, atunci cand capitanul nu este direct responsabil de respingerea echipei.

Jucatorii care nu participa maine seara la Preseason, chiar daca sunt in lotul unei formatii, vor avea posibilitatea formarii unei echipe pe care s-o inscrie in competitie in cea de-a doua perioda de Team Applications, intre 7 si 9 decembrie.

7FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 06.12.20 14:27

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Avem primele 2 echipe acceptate in noul sezon de FRH: Number Nine & Addicted to Skill

Number Nine - Easy win in sferturi, meci bun si victorie impotriva celei mai titrate echipe din istoria recenta a FRH si o finala castigata la pas. Pe langa asta, modric este unul dintre cei mai seriosi jucatori in momentul de fata, jucatorii lui au confirmat din timp si au fost prezenti pe TeamSpeak pentru a evita orice suspiciune.
Addicted to Skill - Desi drumul catre finala nu a fost foarte greu, iar in finala A2S a fost pur si simplu dezmembrata, au jucat pana la capat si nu au existat probleme. Pe langa asta, Addicted to Skill este o echipa cu traditie in FRH, destul de activa in cadrul comunitatii si, poate cel mai important, este condusa de ziKo, unul dintre cei mai vechi si seriosi oameni din comunitate.

Mai avem la dispozitie 6 sloturi... si 6 echipe inregistrate. Dar asta nu inseamna ca in perioada 7-9 decembrie, cand va avea loc a doua perioada de Team Applications, nu vei mai putea sa-ti inscrii echipa. Daca ai o echipa, inscri-o, inca ai sanse sa fii acceptat.

8FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 07.12.20 13:28

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Inca 2 echipe acceptate: Lux Aeterna & FEAR

Lux Aeterna - Cea mai titrata echipa din Romania, condusa de cel mai titrat jucator din FRH. Pe langa asta, in PreSeason, echipa condusa de elite a fost eliminata cu greu in semifinale de catre N9, dupa 3 reprize suplimentare.
FEAR - Desi aMp nu este pe lista oamenilor de incredere in comunitatea romaneasca, FEAR a participat in ultimele 4 sezoane si a facut-o fara a provoca mari probleme. Si chiar daca aMp are unele probleme, ca si capitan face o treaba buna, sunt convins ca va mai duce inca cel putin un sezon la capat.

Mai avem 4 sloturi la dispozitie si 4 echipe inregistrate + 3 zile de inscrieri.

9FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 07.12.20 14:42

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
What's next?

Dupa cum puteti vedea mai sus, se cunosc primele 4 echipe acceptate din nou sezon. Ce urmeaza acum? Asteptam sa vedem daca se mai inscrie vreo echipa pana pe data de 9, urmand ca pe 10 sa anuntam echipele acceptate, alaturi de lista meciurilor eferenta fiecarei etape si tragerea la sorti a Cupei Nationale.

Liga 1 se va desfasura pe acelasi sistem ca si pana acum: 8 echipe joaca tur-retur impotriva celorlalte contracandidate.

National Cup va fi un turneu eliminator, jucandu-se tur-retur in sferturi si seminale, iar finala va fi de 2 reprize a cate 10 minute.

Pe 11 decembrie, de la orele 20, respectiv 21, vom avea primele 2 etape din Liga 1, urmand ca pe 12 sa avem etapa a 3-a din campionat & primul tur al sferturilor Cupei Nationale.

Pe 18, respectiv 19, vom avea urmatoarele 3 etape din Liga 1 & returul sferturilor National Cup.

Pe 21, intr-o luni, avem ultima etapa din turul Ligii 1 si prima etapa din Conference Cup.

Conference Cup va fi un turneu suplimentar Cupei Nationale si se va disputa pe Big Easy. Cele 8 echipe vor fi distribuite in 2 grupe, iar campioanele vor disputa direct finala turneului. Atat meciurile din grupe, cat si finala se vor disputa intr-un singur tur. Meciurile din grupe vor avea reprize de 10 minute, in timp ce finala va avea 12.

Pe 22 decembrie incepe perioada de transferuri.

Pe 28 decembrie se vor disputa celelalte 2 etape din grupele Conference Cup. Daca autoritatile nu vor anunta o noua Stare de Urgenta, cel mai probabil meciurile de pe data de 28 vor fi amanate printr-un anunt in prealabil sau toate echipele vor beneficia de un free wildcard.

Si cam asta se petrece pana la sfarsitul anului. Calendarul complet il gasiti aici: https://frhaxball.all-up.com/t572-frh-season-schedule .

10FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 07.12.20 15:30

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Clarificari in legatura cu transferurile

Pentru a fi eligibil, un jucator trebuie sa fie adaugat de catre capitan/co-capitan cu maxim jumatate de ora inaintea orei oficiale de joc, iar confirmarea jucatorului trebuie sa vina pana la ora meciului. Pe romaneste, un jucator adaugat in lineup la 19:30 care confirma la 20:00, poate juca in partida programata pentru ora 20.

Si, as veni si cu rugamintea ca oponentii sa fie mai intelegatori si sa nu caute defwin-ul. Daca un jucator reuseste sa confirme la 20:05, iar meciul este programat pentru 20:00 si este neaparata nevoie de el pentru a se juca partida, acceptati-l. Cred ca altfel se vede daca castigi campionatul pe teren si alta e cand diferenta se face prin numarul de defwin-uri.

Avem jucatori vechi care au deja conturi si nu reusesc sa obtina acces la acel cont pentru ca nu mai stiu nickname-ul, parola sau nu mai au acces la mail-ul folosit la creearea contlui, astfel ca au nevoie de un membru al staff-ului pentru a-si recapata contul.

Also, avem un mic bug, unora dintre voi, atunci cand incercati sa va creeati un cont, le apare o eroare: aveti deja un cont facut cu adresa de mail introdusa. De cele mai multe ori e gresit, nu aveti cont cu mail-ul ala. Chiar daca apare acea eroare, contul se creeaza, dar nu se activeaza automat, ci e nevoie de confirmarea unui admin. Daca primiti mesajul acela, nu ezitati sa ne contactati pe mine sau pe Radu pentru a-l activa cat mai repede.

Daca nu reusiti sa va creeati un cont din diverse motive, contactati-ne. Daca observam ca problema nu e de pa voi, ci de la forum, vom face un screenshot cu confirmarea voastra pe TS sau alta platforma si vom posta in topicul echipei cu titlul de exceptie.

11FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 08.12.20 15:11

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Minor Rulebook - Transfers update

Rulebook - Transfers wrote:3.4. The added player should confirm in maximum 3 days, otherwise he won't be able to join the team untill the next transfer period.

Dupa cum puteti vedea, am introdus o noua regula incepand cu acest sezon. Prin acest punct 3.4. din regulament imi doresc ca atat capitanii si jucatorii sa vorbeasca mai serios despre conditiile in care vor lucra impreuna. Asta ne va ajuta cand vine vorba de administrarea lineup-ului. Se intampla ca un jucator sa fie adaugat inainte de PreSeason, dar sa nu confirme atunci atunci pentru ca ceva nu i se pare in ordine, sa apara inca vreo 20 de comentarii pe topicul de lineup, apoi sa confirme pe final de sezon si sa iasa un conflict cu echipa adversa pentru ca nu vad ca acel jucator sa fie adaugat, ci doar confirmat.

3 zile sunt mai mult decat suficiente pentru un jucator sa se gandeasca daca vrea sa joace la acea formatie macar jumatate de sezon si are si suficient timp la dispozitie sa isi creeze un cont, indiferent ca are parte de bug-ul descris mai sus sau nu.

Fiind regula noua, cele 3 zile se vor aplica incepand de acum pentru jucatorii deja adaugati in lineup si neconfirmati.

12FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 08.12.20 15:24

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
@foreign players

Rulebook - Transfers wrote:3.4. The added player should confirm in maximum 3 days, otherwise he won't be able to join the team untill the next transfer period.

This rule takes effect in 3 days, so if you have any unconfirmed players added to the lineup, announce them that will be the case to do so.

13FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 09.12.20 19:05

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Lista echipelor acceptate

Addicted to Skill
Bella Ciao
Cosa Nostra
FEAR
Lux Aeterna
The Elders
Number Nine
VENOM

Singura echipa neacceptata din acest sezon este UTA Arad. Sunt mai multe motive pentru care am ales sa las pe afara aceasta echipa.

- A fost cea mai putin interesata echipa dintre cele inscrise. Am vazut interes din partea lor de abia in ziua desfasurarii Preseason-ului.
- Desi le-am scris de 2 ori ca nu se vede logo-ul, nu au rezolvat. Daca nu se ocupa de un lucru asa de banal, ma gandesc ca ar fi prea complicat sa joace cel putin 19 meciuri (Liga 1 + National Cup + Conference Cup).
- Desi este o echipa cu un lot numeros, jucatorii straini nu au intrat nici macar o data pe serverul nostru. Ma gandesc ca ei nici macar n-au habar ca UTA ii are in lotul pentru FRH.
- Kevin-ul de acum este doar o umbra a Spex-ului pe care il cstiam eu. De cand a revenit toata lumea zice de el ca e un "handicapat" sau un "terminat", iar poll-ul "Cel mai detestat jucator al anului" vorbeste de la sine. Daca va uitati un pic mai sus, o sa vedeti ca si-a incercat-o si cu mine.
- SC30. De cand a venit in FRH, nu a fost sezon in care acest jucator sa nu creeze probleme. Asa cum am trecut cu vederea problemele din trecut provocate de Vlad, Per, Raven, Fekir, as fi facut-o si cu el, dar ghici ce... el nu prea merita. In topicul de nominalizari pentru FRH Awards, unii nominalizau si altii doar citeau... in timp ce el nu a putut sa se abtina sa ne faca "dezmembrati".

Acestea fiind spuse, oficial suntem gata de un nou sezon. Fi-ti cu ochii pe forum pentru ca in minutele ce urmeaza voi posta etapele si sferturile National Cup.

Nu uitati: vineri aveti de jucat 2 etape, una de la 20 si alta de la 21, in timp ce sambata aveti de jucat un meci in campionat de la ora 20 si unul in cupa de la 21.

14FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 09.12.20 19:34

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
M-a intrebat cineva daca mai poate transfera jucatori acum... ma gandesc ca sunt mai multi care nu stiu. Da, puteti!

Regulamentul acopera foarte bine partea asta de transferuri: https://frhaxball.all-up.com/t574-frh-rulebook#4895

Doar sa tineti cont ca incepand cu acest sezon PreSeason-ul este considerat competitie oficiala a FRH, nu doar un funcup ca in trecut, ceea ce inseamna ca un jucator care a jucat pentru o echipa in Preseason, nu se mai poate transfera pana la sfarsitul turului. Mai multe despre asta am scris aici: https://frhaxball.all-up.com/t571-frh-announcements#5040

15FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 12.12.20 13:00

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
XP-ul se pastreaza si in acest sezon.

Dupa cum unii dintre voi stiu, XP-ul este compus din punctajele pentru goluri marcate, assisturi, CS-uri si OG-uri, iar jucatorul cu cel mai mare XP la sfarsitul sezonului, va primii premiul de "Most Valuable Player". Punctajele din acest sezon sunt urmatoarele:

Goal: 6p
Assist: 3p
Clean Sheet: 6p
Own Goal: -3p

Atentie: Se considera CS o repriza completa fara gol inacasat. Daca ambele reprize sunt fara gol incasat, vi se vor puncta 2 CS-uri.

16FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 14.12.20 16:31

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Breaking News about FRH Conference Cup (F#2 & F#3)

According to the latest information from the media, the Romanian administration is not considering a new State of Emergency / lockdown for the winter holidays. Since we will be able to travel freely, all teams will receive a free wildcard that can be used to postpone the Conference Cup matches scheduled for December 28th.

The draw for the Conference Cup groups will take place on Wednesday, December 16th.

17FRH Announcements Empty Re: FRH Announcements 16.12.20 14:29

Daniel Carter

Daniel Carter
FRH Manager
Posts : 744
Age : 27
Deadline pentru meciurile restante

Ca sa nu aveti scuza ca ati uitat de meciuri pentru ca sunt greu de urmarit topicele etapelor, va scriu si aici:

Number Nine - Cosa Nostra | 19.12.2020 @ 19:00 EET
Bella Ciao - The Elders | 19.12.2020 - 21:30 EET
Cosa Nostra - FEAR | 19.12.2020 @ 22:00 EET
VENOM - Number Nine | 19.12.2020 @ 22:00 EET (21 CET)
Bella Ciao - Lux Aeterna | 19.12.2020 @ 22:00 EET
Cosa Nostra - Bella Ciao | 20.12.2020 @ 20:00 EET
Cosa Nostra - Lux Aeterna | 20.12.2020 @ 21:00 EET
Addicted to Skill - Lux Aeterna | 23.12.2020 @ 20:00 EET
Cosa Nostra - Lux Aeterna | 23.12.2020 @ 21:00 EET

Sponsored content